Plastická operace zvětšení prsou (augmentace) spočívá ve zvětšení prsní žlázy, případně její modelace (úpravy tvaru). Plastika prsou – augmentace je řešením pro ženy, které nejsou spokojeny s velikostí svého poprsí. Zvětšení lze provést pomocí implantátů, tukové tkáně nebo tukové tkáně obohacené o kmenové buňky.

Zvětšení prsou pomocí implantátů

Umístění implantátu v prsuJedná se o základní metodu augmentace prsou. Implantát má tvar oválného vaku a je naplněn solným roztokem nebo silikonovým gelem. Výhodou použití implantátu je to, že je možné zvětšit prsa o
několik velikostí. Implantát je možno umístit buď (1) pod prsní žlázu  nebo (2) pod prsní sval – viz obrázek. Plastický chirurg má několik možností, jak umístit řez pro vložení implantátu a tak rozhodnout o místě, kde bude pooperační jizva. Implantát je možno vložit řezem kolem dvorce, řezem na spodní straně prsu nebo ze strany řezem v podpaží.

Zákrok se provádí v celkové anestézii a zpravidla vyžaduje jedno- až dvoudenní hospitalizaci. Hojení trvá zpravidla okolo 6 týdnů. Implantát má omezenou životnost, zpravidla 10 – 15 let. Pak je potřeba podstoupit oerativní revizi (výměnu implantátu).

Zvětšení prsou pomocí vlastní tukové tkáně

Vlastní tuková tkáň je vhodný materiál pro zvětšení prsou. Nevýhodou této metody je to, že v jednom kroku není možné dosáhnout příliš velkého zvětšení, zpravidla o jednu velikost. Implantovaný tuk se také může (částečně) postupně vstřebat, a tak se efekt může ještě omezit. Vlastní tuková tkáň se získává např. pomocí liposukce.

Využití tukové tkáně
obohacené o kmenové buňky

Význam kmenových buněk v tukové tkáni, která se používá při zvětšení prsou, je ten, že kmenové buňky zabraňují pozdějšímu vstřebání tukové tkáně. Běžná tuková tkáň určitý podíl kmenových buněk normálně obsahuje. Lepšího výsledku se ale může dosáhnout tak, že odebraná tuková tkáň se zpracuje tak, aby se získal materiál se zvýšeným obsahem kmenových buněk. Takové zpracování ale podstatně prodražuje celou proceduru.

[ad name=“ad-intext-banner“]

Komplikace a kontraindikace pro plastiku prsou

  • Zodpovědný plastický chirurg odmítne provést operaci v případě, pokud zjistí, že pacientka má nerealistická očekávání výsledku. Častý je případ, kdy se pacientka domnívá, že zvětšení prsou může pomoci při řešení partnerských nebo pracovních problémů.
  • Běžné je také tvarově neuspokojivý výsledek pro použití nevhodného tvaru implantátu.
  • Infekce v ráně.
  • Posunutí implantátu, prasknutí implantátu.
  • Zjizvení řezu,
    keloidy, tuhé opouzdření implantátu.
  • U povadlých prsů nemusí být samotné vložení implantátu vhodnou metodou – místo zlepšení tvaru se prsy zvýšenou vahou ještě více prověsí.

Žádný komentář k příspěvku
„Plastika – zvětšení prsou (augmentace)“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

Źádný komentář pro tento příspěvek.

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>