Obřízka je relativně nenáročný chirurgický zákrok, při kterém se odstraní předkožka, která překrývá žalud penisu. Celosvětově je obřezáno cca 30% mužské populace, přičemž největší část zákroků se provádí z náboženských důvodů (více než dvě třetiny). Zbytek je spíše ze zvykových nebo preventivních důvodů. Celosvětově malá část zákroků se provádí na základě nutné zdravotní potřeby.

Zdravotní důvody pro obřízku, zúžená předkožka

Obřízka je indikována v případě zúžené předkožky  —  fimózy –, která odolává léčbě kortikoidní mastí. Při fimóze nelze zúženou předkožku přetáhnout přes žalud penisu. Někdy nastává stav, kdy je sice možné předkožku přes žalud přetáhnout, ale zúžení vede k zaškrcení žaludu a omezení průtoku krve. Takový stav se označuje jako parafimóza. Nebezpečné je, pokud se parafimóza projeví během erekce, kdy zúžená předkožka zaškrtí penis. Tento stav je zpravidla nutno urychleně
chirurgicky řešit, aby nedošlo k nekróze (odumření tkáně).

Při zúžené předkožce není často nutné odstraňovat celou kožní řasu, ale jen její zúženou část. V některých případech je obřízka nutná při opakovaných zánětech.

Mužská obřízka (odstranění předkožky penisu)

Mužská obřízka (foto před a po zákroku)

Mužská obřízka a sexuální život

Odstranění předkožky způsobí odhalení citlivé pokožky žaludu, která postupně ztrácí na citlivosti. Snížená dráždivost může pomoci při některých sexuálních obtížích, především předčasné ejakulaci.
Obřezaní muži si často pochvalují „delší výdrž“ a zlepšení prožitek ze soulože. Zpravidla nevadí, pokud se obřízka provede až v dospělém věku.

[ad name=“ad-intext-banner“]

Komplikace a rizika obřízky

Komplikace jsou u obřízky poměrně řídké, zvláště pokud je zákrok proveden na chirurgickém pracovišti. Nejčastěji je to nadměrné krvácení, hematomy, infekce nebo srůsty.

Kde se obřízka provádí

Zákrok se provádí zpravidla v urologické nebo chirurgické ambulanci, popř. na klinice plastické chirurgie. Zákrok se provádí ambulantně, při lokálním umrtvení nebo v celkové anestezii (narkóze).

Cena mužské obřízky

Pokud se neprovádí na základě zdravotní indikace, samoplátci na klinice plastické chirurgie zaplatí orientačně 7.000 – 19.000 Kč, cena je také závislá na tom, zda se jedná o výkon při lokální nebo celkové anestézii.

Další info

Na webu je řada zdrojů informací o mužské obřízce, kde
najdete i další podrobnosti o náboženských aspektech tohoto zákroku, popř. informace o ženské obřízce.


Žádný komentář k příspěvku
„Obřízka (cirkumcize)“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

Źádný komentář pro tento příspěvek.

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>