Kmenové buňky jsou buňky, které jsou ještě nedifenciované, to znamená, že nemají dosud určenu svou funkci. mají tedy „otevřenou budoucnost“, mohou se dále dělit a hlavně se mohou změnit v jiný typ buněk. Díky tomu může oganismus regenerovat, tedy vytvářet nové buňky, i u tkání, jejichž buňky se samy nedělí. Jak je možno tušit, takové buňky se mohou uplatnit velmi dobře v medicíně, a to včetně medicíny estetické.

Kmenové buňkyKmenové buňky se běžně získávaly například z pupečníkové krve, embryí nebo potracených plodů, popř. z kostní dřeně. To jsou ovšem zdroje, které jsou omezené nebo obtížně využitelné.

nHotovou revoluci v této oblasti zůsobilo zjištění, že kmenové buňky je možno získat z podkožního tuku, např. v průběhu liposukce. Tu je ovšem potřeba provést šetrně, aby se buňky nepoškodily.

Plastická chirurgie využívá materiálu z kmenových buněk především jako materiál pro formování postavy.

[ad name=“ad-box200-floatright“]

Díky výplním z vlastních kmenových buněk je možné se obejít bez umělých implantátů třeba při operaci zvětšení prsou (augmentaci), vyhlazení vrásek apod. Použití kmenových buněk má i omlazující efekt, toho je možno využít při omlazení (rejuvenaci) obličeje nebo rukou.

Odsátí tuku, kterého má většina adeptů plastické chirurgie nadbytek, a následné vyplnění jiných partií nebo omlazení tak znamená, že se zabijí dvě mouchy jednou ranou. Navíc materiál získaný z vlastního těla je také nejpřirozenější, a tedy i nejšetrnější. V současné době je celý sled operací již technologicky velmi dobře zvládnutý: celý postup, který zahrnuje liposukci, enzymatické zpracování tukové
tkáně a aplikaci získaného materiálu, trvá zpravidla jen 6 až 8 hodin.

Praktickou ukázku, jak to vypadá, prezentovala Klinika GHC Praha v reality show Mladší o pár let v pořadu, který se vysílal na TV Prima dne 10.3.2011. Patrně by se dal vyhledat i v archivu onl-line vysílání.

Další info: Vesmír č. 8/2002.


Jeden komentář k příspěvku
„Kmenové buňky“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

  1. Peter:

    odporúčam prečítať si knižku, je v PDF volne stiahnutelná na webe
    áno klonovaniu ľudí

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>